

Poważne wypadki komunikacyjne czy negatywne skutki błędów medycznych niosą ze sobą poważne konsekwencje (adwokata aby pomógł w odzyskaniu odszkodowania) nie tylko dla osób bezpośrednio poszkodowanych, ale również dla członków ich rodzin oraz osób im najbliższych. Czy w związku z tym osoby pośrednio poszkodowane mogą skutecznie dochodzić zadośćuczynienia za tę krzywdę?
Orzeczenie w sprawie zadośćuczynienia z 2018 roku
W dniu 27 marca 2018 roku w sprawie oznaczonej sygnaturą akt: III CZP 60/17 zapadła niezwykle istotna, przełomowa uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego, przyznająca prawo do zadośćuczynienia za krzywdę osobom najbliższym dla poszkodowanego. Zgodnie z jej treścią: „Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu”.
W sprawie, w której doszło do podjęcia tej niezwykle korzystnej dla poszkodowanych uchwały, Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnął pojawiające się dotychczas wątpliwości, czy prawo do zadośćuczynienia ma tylko ten poszkodowany, który doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu, czy też także członkowie jego rodziny.
Cierpi poszkodowany i jego bliscy
Jeżeli poszkodowany ucierpi w wypadku lub z powodu błędu medycznego, ucierpią jednocześnie jego bliscy, czyli pośrednio poszkodowani. Kiedy poszkodowany będzie niezdolny do samodzielnej egzystencji lub nawet pozostanie w stanie wegetatywnym, to najbliższe osoby będą musiały się nim zająć.
Wówczas ulegnie zmianie całe ich życie. Sytuacja ta również niekorzystnie wpłynie na ich psychikę. Przecież utracą więzi z osobą poszkodowaną, z którą nie będą już mogli nawiązać żadnego kontaktu. Można tu wobec tego mówić o tym, że osoby pośrednio poszkodowane doznają krzywdy i cierpień z tego właśnie tytułu.
Kiedy bliscy mogą ubiegać się o zadośćuczynienie?
Zapłaty zadośćuczynienia mogą domagać się osoby najbliższe dla poszkodowanego, który doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu, a powyższy stan rzeczy wynika z czynu niedozwolonego np. błędu medycznego lub wypadku komunikacyjnego.
W takiej sytuacji, naruszone są, bowiem dobra osobiste tych osób w postaci możliwości budowania typowych relacji rodzinnych, co wiąże się z powstaniem po ich stronie znacznej krzywdy.
Uchwała Sądu Najwyższego podjęta w składzie 7 sędziów oddziałuje na orzecznictwo sądów powszechnych. Należy zatem oczekiwać, iż nie będzie przypadków odmawiania osobom najbliższym dla osób najciężej poszkodowanych prawa do odpowiedniego zadośćuczynienia.
O tym jak z pomocą adwokata w otrzymaniu należnego odszkodowania piszemy również na naszym blogu.