

W wyroku rozwodowym Sąd rozstrzyga między innymi kwestie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz alimentów. Sąd może w szczególności powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka np. do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka.
Co warto wiedzieć na temat alimentów na dziecko?
Dla kwestii alimentów, niezwykle ważne jest staranne wykazanie (np. poprzez przedłożenie odpowiednich dokumentów, zgłoszenie dowodu z zeznań świadków) usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego do alimentacji. Powyższe kwestie decydują bowiem o wysokości przyznanych przez Sąd – często na lata – alimentów. Nadmienić również należy, iż o wysokości alimentów nie decydują tylko rzeczywiście uzyskiwane dochody, a możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentów, czyli dochody możliwe do uzyskania na rynku przy maksymalnym wykorzystaniu posiadanych możliwości. Sad ustala takie możliwości np. poprzez zwrócenie się do Powiatowego Urzędu Pracy lub Głównego Urzędu Statystycznego z zapytaniem o oferty pracy dla osób z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, jak osoba zobowiązana do płacenia alimentów.
Podział majątku podczas sprawy rozwodowej
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego.
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Jak i gdzie wnieść pozew o rozwód?
Pozew o rozwód należy wnieść do Sądu Okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, w przypadku, gdy przynajmniej jedno z nich ma w tym okręgu miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Natomiast jeżeli jednak powyższy warunek nie jest spełniony, to sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego małżonka, a jeżeli i ten warunek nie jest spełniony – sąd miejsca zamieszkania powoda. Należy również pamiętać, iż wraz z wniesieniem pozwu o rozwód musimy uiścić opłatę sądową w kwocie 600 zł na rachunek bankowy sądu okręgowego, do którego wnosimy pozew.
Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego istnieje możliwość powrotu do nazwiska, które nosiło się przed zawarciem związku małżeńskiego. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Z uwagi na mnogość i doniosłość kwestii, które reguluje postępowanie w sprawie rozwodowej, zasadne staje się skorzystanie w tej materii z profesjonalnej pomocy prawnej tj. adwokata lub radcy prawnego, dzięki której będą Państwo w stanie wykazać i udowodnić istotne dla Państwa interesów kwestie.
Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią na temat artykułu dotyczącego spraw rozwodowych –